Savjeti i trikovi – kako pripremiti svoje poslovanje za uvođenje eura
Iako je uvođenje eura kao službene valute plaćanja u Hrvatskoj previđeno za ”daleki” 1.1.2023., postaje sve više jasno da proces koji prethodi tom datumu započinje već ovih dana.
Ono što trgovce najviše pogađa je obveza dvojnog iskazivanja cijena koja stupa na snagu 5. rujna 2022. Obveza će se odnositi na sve poduzetnike koji posluju s građanima. Obveza dvojnog iskazivanja cijena predstavljat će jednu od glavnih mjera koje će Vlada RH provesti u svrhu sprječavanja neosnovanog rasta cijena uslijed uvođenja eura, odnosno u svrhu zaštite potrošača. Razdoblje dvojnog iskazivanja cijena će trajati 12 mjeseci od uvođenja eura, dakle još cijelu 2023. godinu. Radi se o (dodatnoj) obvezi u pogledu prikaza cijene za sve koji trguju proizvodima i uslugama (svi trgovci, ugostitelji i svi ostali poduzetnici koji posluju s građanima). Suština obveze dvojnog iskazivanja cijena je da će se morati iskazivati cijene u kunama i eurima na cjenicima i promotivnim materijalima koje poduzeća objavljuju na internetskim stranicama i u drugim medijima. Pritom je predviđeno kako se to grafički mora izvesti.
Treba organizirati zasebno tiskanje etiketa za hrvatsko tržište, i to za razdoblje od gotovo godinu i 6 mjeseci (5.9.2022. – 31.12.2023.), za što će biti potrebno vremena, a i sredstava, a svakako priprema.
Druga posebno izazovna stavka u ovom procesu je razdoblje dvojnog opticaja, odnosno razdoblje dvojnog plaćanja u kunama i u eurima. Dvojno plaćanje kunama i eurima bit će omogućeno dva tjedna nakon uvođenja eura, odnosno do 15. siječnja 2023. godine. U tom razdoblju građani mogu plaćati u kunama ili eurima, a trgovci će kupcima vraćati novac isključivo u eurima. S tim u vezi, trgovci i ostali poduzetnici koji posluju s gotovim novcem morat će se prije dana uvođenja eura opskrbiti novčanicama i kovanicama eura kako bi mogli svojim klijentima uzvraćati eure od prvog dana. Predviđeno je da banke počinju opskrbljivati poduzeća novčanicama i kovanim novcem eura (tek) mjesec dana prije uvođenja eura, dakle u prosincu ove godine.
U prvih šest mjeseci od dana uvođenja eura banke će zamjenu valute obavljati u svim poslovnicama banaka bez naknade, a u sljedećih šest mjeseci za tu uslugu imat će pravo zaračunati naknadu. Osim banaka, u prvih šest mjeseci uslugu zamjene valute bez naknade pružat će i FINA i Hrvatska pošta u svim svojim poslovnicama. Nakon isteka 12 mjeseci od dana uvođenja eura banke više neće pružati uslugu zamjene valute. Od tog dana nadalje kunski gotov novac moći će se zamijeniti za eure isključivo u HNB-u, koji će to činiti bez naknade. Bitno je radi procesa zamjene, imati na umu da banke nisu dužne primiti više od sto novčanica i sto komada kovanica u jednoj transakciji.
Još dosta toga treba urediti kako bi sve bilo spremno za opticaj eura od 1.1.2023. i postavlja se sve više praktičnih pitanja; primjerice što sa zalihama u blagajnama, kako ispravno prilagoditi cijene prije samog uvođenja eura. Kako biste bili sigurni da je vaše poslovanje spremno i za ove izazove, obratite se multidisciplinarnom timu stručnjaka za poslovno savjetovanje sa upitima na contact@visioncompliance.eu O našim edukacijama možete vidjeti više na poveznici https://visioncompliance.eu/hr/edukacije/